Kıyafetlerin Ömrünü Uzatmak İçin Neler Yapmalıyız?

Giysilerin Ömrünü Uzatma İpuçları

Severek aldığımız kıyafetlerin birkaç yıkamadan sonra yıpranması, esnemesi, düğmelerinin kopması gibi durumlar bizi mutsuz eder. Bu nedenle değer verdiğimiz kıyafetleri uzun süre giyebilmek için temizlik ve bakımına özen göstermemiz gerekir. Kıyafetlerin ömrünü uzatmak aslında sandığınız kadar zor değil. Sizler için kıyafetlerinizin dayanıklığını arttıracak yöntemleri sıraladık.

 

1) Kıyafetlerinizin içlerine yerleştirilen etiketlerdeki talimatlara mutlaka uymalısınız. Yanlış yapacağınız bir işlem kıyafetin dokusunu bozabilir ve kıyafetlerinizin ömrünü kısaltabilir.

 

 

2) Fermuarlı kıyafetlerinizi çamaşır makinasına atmadan önce üzerindeki fermuarları kapatın. Böylece yıkanırken kıyafetleriniz birbirine takılarak esnemeyecek ve fermuarlar daha uzun ömürlü olacaktır. Aynı öneri düğmeler için de geçerlidir. Düğmeli çamaşırlarınızı da düğmelerini kapatarak yıkamalısınız.

 

 

3) Düğme ve fermuar demişken, bir püf noktası daha söyleyelim. Düğmelerinizin düşmesini ya da fermuarlarınızın kararmasını istemiyorsanız, onları şeffaf renksiz bir oje ile boyayın.

 

 

4) Birkaç kullanımdan sonra esneyen taytlarınızdan şikayetçiyseniz, onun için de bir çözüm önerimiz var. Bir buzdolabı poşeti içine taytınızı koyun ve buzluğa atın. Bir gece sonra çıkardığınızda dayanıklığının arttığını göreceksiniz.

 

 

5) Sarkan kazaklarınız ya da pantolonlarınız için de buzluk yöntemini kullanabilirsiniz. Giymeden 3-4 saat önce buzluğa atın, çıkarttıktan sonra giydiğinizde farkı hemen hissedeceksiniz.

 

 

6) Spor kıyafetlerinizin elastikliğinin kaybolmaması ve dayanıklığının artmasını istiyorsanız yıkarken olabildiğince az deterjan kullanın.  Yumuşatıcı kullanmamaya da özellikle dikkat edin.

 

 

7) Renklerinin atmaması için kıyafetlerinizi ters çevirerek yıkayın. 

 

 

8) Askı seçimini doğru yapın. Her askı her kıyafet için uygun değildir. Boyutu küçük kıyafetlerinizde potluk oluşmasını istemiyorsanız küçük askılar kullanın. Metal askılara örgü kıyafetlerinizi asmayın.

 

 

 

9) Deterjanı fazla koymak, eşyalarınızı daha iyi temizleneceği anlamına gelmez. Deterjanı ve yumuşatıcıyı gerekenden fazla koymak kıyafetlerinizi yıpratacaktır. Dozunu iyi ayarlamalısınız. Ayrıca renkli ve beyazlar için ayrı deterjan kullanmalı ve deterjanı alırken içerisinde çok fazla endüstriyel madde olmamasına dikkat etmelisiniz.

 

 

10) Bazı kıyafetler çamaşır makinasında yıkanmaya uygun değildir. Bu özel kıyafetler makinada yıkanırsa yıpranır ve tekrar giyilemeyecek şekilde  zarar görür. Etiketinde sadece kuru temizleme sembolü olan kıyafetleri çamaşır makinasına atmayın. 

 

 

Temiz'in kuru temizleme hizmetinden yararlanarak kıyafetlerinin ömrünü uzatabilirsin. Düzenli bir şekilde kuru temizleme yaptırarak kıyafetlerini çok daha uzun süre yıpranmadan giymeye devam edebilirsin. Websitemizden ya da uygulamamızdan sipariş oluşturabilir, kısa bir süre içerisinde kıyafetlerini yeniletebilirsin. Ürünlerin valelerimiz tarafından kapından alınır, tesislerde işlemleri tamamlanır ve tekrar kapına teslim edilir. Özel parçalardan günlük kıyafetlere kadar her tür giysini güvenli ve kaliteli bir şekilde temizletebilirsin.