Kuru Temizleme Nasıl Yapılır?

Kuru Temizleme Nedir?

Kuru temizleme, kıyafetleri temizlerken su yerine genellikle perkloretilen kimyasalının kullanıldığı bir temizleme prosedürüdür. Kuru temizleme, su ile teması uygun olmayan kıyafetlerin zarar görmeden temizlenmesini sağlar. Su ile temas etmeyen giysilerin dokuları bozulmaz ve renkleri değişmez. Hassas kumaş yapılarına sahip kıyafetlerin etiketlerinde kuru temizleme işareti bulunur. Bu işaretin yer aldığı kıyafetlerin normal çamaşır makinelerinde yıkanmaları, kıyafetlerde geri döndürülemez hasarlara yol açar. Sık sık su ve deterjan ile yıkanan kıyafetler bir süre sonra yıpranıp çekebilir. Eğer kıyafetlerinin kalitesini korumak istiyorsan kuru temizleme hizmetinden yararlanman gerekir. Kuru temizleme sırasında uygulanan özel yöntemler sayesinde, suyun çıkaramadığı yağ ve lekeler kolayca çıkarılır.

Kuru temizlemenin ana malzemesi Solvent adı verilen çözücüdür. Bu çözücü ile kumaş içerisine yerleşip kalıcı hale gelen lekeler çıkarılarak, giysiler ilk günkü görünümlerine dönüştürülür. Kuru temizleme sayesinde giysilerin ve ev tekstili ürünlerin formları korunur, kullanım ömürleri artar. Peki kuru temizleme nasıl yapılır? Kuru temizleme işlemine başlarken öncelikle kıyafetler kumaş cinsi, rengi, kirlilik derecesi, leke türleri ve yıkama talimatına göre gruplandırılır. Kuru temizleme için kullanılan makinalar normal çamaşır makinalarından farklıdır. Kuru temizleme makinalarında özel çözücüler ile kumaşın yıkama talimatına uygun bir şekilde temizleme işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem tamamlandığında çıkarılmayan leke var mı diye kontrol edilir, ardından ütülenir, katlanır ve paketlenir. 

Kuru temizleme nedir ve nasıl yapılır öğrendik. Şimdi de kuru temizlemenin tarihine ve gelişimine göz atalım. Kuru temizlemenin yanlışlıkla bulunduğunu biliyor muydunuz? Aslında kuru temizlemenin tarihi çok eskilere dayanıyor. Kuru temizlemenin mucidi olarak bilinen Jolly Belin, ''yanlışlıkla'' kuru temizlemeyi icat etmiştir. Jolly Belin’in hizmetçisi bir gün elbisenin üzerine gaz lambası düşürür ve Belin gaz lambasının giysiler üzerindeki lekeleri yok ettiğini fark eder. Böylece ilk kuru temizlemeci 1840 yılında Jolly Belin tarafından Paris’te açılır. İlk başlarda kuru temizleme işlemi gazyağı veya kerosen kullanılarak yapılıyordu. Zaman ilerledikçe kuru temizleme için alternatif temizleyiciler üretildi ve kuru temizleme dükkanlarının sayısı arttı.

Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Temiz ise, yıllardır hayatımızda olan kuru temizleme işlemine teknolojinin getirdiği imkanlar sayesinde farklı bir yön verdi. Artık kuru temizleme hizmetinden yararlanman için belli başlı yerlerde bulunan kuru temizlemecilere gitmek zorunda değilsin. Tek bir tuş ile istediğin zaman kıyafetlerini bize ulaştırabilir ve kuru temizleme hizmetinden yararlanabilirsin! Online kuru temizleme hizmetimiz ile, websitemizden ya da uygulamamızdan 30 saniye içerisinde sipariş oluşturabilir, kıyafetlerini temizletebilirsin. Tüm işlemler Temiz’in kendi tesislerinde alanında uzman ekibimiz tarafından gerçekleştirilir. Leke çözümlerinde dünyanın önde gelen BÜFA firmasının çözümleriyle leke çıkarmada yüksek başarıya sahibiz. Son teknolojiye uygun makineler ile yapılan temizleme işlemi sonrasında kıyafetlerin yıpranmadan askıya hazır hale getirilir. Tasarım parçalardan, günlük kıyafetlere, gelinlikten ev tekstili ürünlere her tür eşyanı kolay ve hızlı bir şekilde temizletebilirsin.

Sen de en sevdiğin kıyafetlerini uzun yıllar giymeye devam etmek istiyorsan hemen Temiz’i ziyaret et.